Czytając podróżujemy

stasiuk Czytelniczej podróży po nieco zapomnianych krajach  postkomunistycznej Europy doświadczyli czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Brzeźnicy. Wszystko dzięki  lekturze książki Andrzeja Stasiuka - „Jadąc do Babadag”.  Powieść  ta, to kraina miejsc i postaci. Życie toczy się z tutaj z dala od wielkich metropolii. Codzienna bieda splata się z nostalgią za minionymi czasami. Czas biegnie wolno -naturalnym rytmem, który wyznacza przyroda. Ta „metaforyczna powieść drogi” została wyróżniona Literacką nagrodą NIKE 2005.

Dyskusja uczestników spotkania w dniu 8 lutego 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzeźnicy była pełna dygresji

do polskiej rzeczywistości sprzed okresu transformacji ustrojowej. Cała książka to wielka apoteoza prowincji. Autor penetruje zakamarki Europy, aby opisać je i utrwalić nim zmieni je komercyjny pęd nowoczesności.

Przeobrażenia społeczne nie zawsze jednak muszą oznaczać zatracenie lokalnej odmienności i całkowitą unifikację państw. Powszechnej globalizacji przeciwstawiany jest  rozwój aktywności społeczności lokalnej, określany pojęciem - glokalność. Ten wątek dyskusji  wzbudził zainteresowanie czytelników, a  został zainspirowany pracą dyplomową - Teresy Pamuły z Nowych Dworów na temat małych ojczyzn i twórczości Andrzeja Stasiuka - obronioną na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wprowadzane w życie idee wzmacniania tożsamości  regionalnej są widoczne w naszej gminie szczególnie w ostatnich latach. Interpretacja lektury i rozmowy wokół poruszanych tam tematów były interesujące. Gościem  spotkania z czytelnikami był pan Bogusław Antos - wójt gminy Brzeźnica.  Na podsumowanie wniosków z dyskusji adekwatnym zdaje się być zacytowanie stwierdzenia:  „myślę globalnie - działam lokalnie”. Nasza rzeczywistość to bowiem rozwój lokalny przy jednoczesnej dbałości o utrwalanie pamięci i tradycji.