Amerykanka z wizytą w gminie Brzeźnica

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'plugins/editors/jce/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif'
There was a problem loading image 'plugins/editors/jce/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif'

amerykanka1Amerykanka z wizytą w gminie Brzeźnica

W ramach wizyty monitorującej efekty Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce w dniu 18 maja 2011 r. przedstawicielka Fundacji Billa i Melindy Gates odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy. Wraz z Amerykanką panią Janet do gminy Brzeźnica przybyli  przedstawiciele Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, m.in. Rafa Kramza – dyrektor programowy odpowiedzialny za wdrażanie Programu Rozwoju Bibliotek.  Poprzez wizyty w wiejskich bibliotekach goście chcieli poznać, jak spożytkowane zostały środki finansowe?,  jakie są jeszcze potrzeby?, jak oceny jest program przez mieszkańców? W Brzeźnicy przedstawicieli fundacji przywitał gospodarz gminy – wójt Bogusław Antos. Były pytania, odpowiedzi i polsko-amerykańska wymiana opinii.  Później goście poznali warunki bibliotek publicznych w Tłuczani i w Łączanach. Tam, podobnie jak w Brzeźnicy  mieli możliwość spotkania czytelników i internautów. W krótkiej podróży po gminie goście zdążyli zobaczyć jej urozmaicone położenie i zielone walory.

Powodem wizyty był fakt, że biblioteki publiczne z gminy Brzeźnica brały udział w I rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, który jest częścią szerszej inicjatywy „Global Libraries”- prowadzonej przez Fundację Billa i Melindy Gates. Przedsięwzięcie to ułatwia polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.  Nasze wymierne korzyści  to pozyskanie w 2009 r. do użytku dla mieszkańców w pięciu filiach bibliotecznych sprzętu komputerowego, urządzeń wielofunkcyjnych i aparatów fotograficznych. Bibliotekarze byli także objęci cyklem szkoleń specjalistycznych w tym komputerowych. Co bardzo ważne nie był wymagany finansowy wkład własny. Zaangażowanie w rozwój bibliotek i motywacja do pracy były podstawą współpracy.

„Program Rozwoju Bibliotek jest realizowany przez utworzoną w 2008 roku przez PAFW  - Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Jego główny cel to pomoc bibliotekom w przeobrażaniu się w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne, animujące także aktywność obywatelską. W szczególności chodzi o umożliwienie różnym grupom społecznym spełniania ich potrzeb i aspiracji poprzez upowszechnianie nowoczesnych narzędzi zdobywania wiedzy i informacji. „

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję, że może jeszcze kiedyś zawita do nas sympatyczna  i bardzo konkretna w działaniu Amerykanka?

See you again

Smile
Smile

 

W.J.

b_400_269_16777215_01_images_stories_ameryknka2.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_amerykanka4.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_amerykanka5.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_amerykanka7.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_amerykanka8.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_amerykanka6.jpg