Rozmowy o historii

orszak ks  przebindyPrzybliżanie historii Paszkówki

W dniu 3.06.2011 r. w miejscowości Paszkówka miało miejsce spotkanie dzieci   i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z  Panią Ireną Korzeniowską – wieloletnią mieszkanką wspomnianej wsi. Spotkanie zostało zorganizowane przez kierownika Filii Bibliotecznej w Paszkówce i miało na celu przybliżenie młodemu pokoleniu historii rodzinnej miejscowości i jednocześnie zachęcenie dzieci i młodzieży do korzystania ze zbiorów bibliotecznych mówiących o dziejach Paszkówki. Ponadto warto również zwrócić uwagę na to, iż takowe spotkanie uczy młodych ludzi szacunku do osób starszych i zachęca do czerpania z mądrości życiowej starszego pokolenia.

Pani Irena Korzeniowska urodziła się w 1929 roku w Przytkowicach, gdzie spędziła 28 lat swojego życia. W roku 1957 zamieszkała w Paszkówce. Warto wspomnieć, że

ojciec Pani Korzeniowskiej – Józef Góralczyk pracował przed wojną jako kierowca ówczesnego arcybiskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehy.

Wspomnienia Pani Ireny Korzeniowskiej obejmowały przede wszystkim czasy wojny i okupacji (gdy wybuchła II wojna światowa nasza rozmówczyni miała 10 lat). Retrospekcja ówczesnych wydarzeń związanych z bombardowaniem w 1939 roku, okupacją i walkami na froncie, wywarła na słuchaczach ogromne wrażenie. Słuchając opowieści Pani Korzeniowskiej można było zauważyć, że te wspomnienia towarzyszą jej nieustannie, aż  po dzień dzisiejszy.

Pani Korzeniowska opowiedziała również młodym słuchaczom o budowie Domu Strażaka, która miała miejsce w latach 1956 – 1963. Projekt ten powstał dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza Paszkówki – księdza Walentego Przebindy. Tylko nieliczni mieszkańcy pamiętają, iż we wspomnianym Domu Strażaka, nad sceną został umieszczony napis: „Gasimy pożary materii, zapalamy płomień ducha”. Napis ten jednak nie spodobał się ówczesnej władzy i został zlikwidowany.

Opowieść Pani Ireny Korzeniowskiej została wzbogacona licznymi fotografiami z rodzinnego albumu. Spotkanie z naszą rozmówczynią trwało ponad godzinę i było prawdziwą lekcją historii dla czytelników biblioteki.

Marta Piętoń

 b_150_100_16777215_01_images_stories_wywiad_pka1.jpg

 

b_150_100_16777215_01_images_stories_wywiad_pka2.jpg