Cmentarze źródłem historii

b_258_172_16777215_01_images_Dzien_Zaduszny2015_43.JPGListopad to miesiąc szczególnej zadumy i myśli o zmarłych. Odwiedzając najstarsze cmentarze w gminie Brzeźnica (Marcyporęba, Paszkówka, Tłuczań) wykonano zdjęcia nagrobków z XIX w. oraz innych, które mogą być źródłem historii regionalnej. Zarówno na cmentarzach jak
i w kościołach można odnaleźć płyty przypominające dziedziców tych ziem, którzy m.in. troszczyli się o stan miejscowych świątyń. 

 

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny mają w polskiej tradycji długą historię. „Święto umarłych, czyli dzień poświęcony ich pamięci, obchodzony dawniej przez ludy słowiańskie na wiosnę, (czego pamiątką jest dotąd Rękawka u mogiły Krakusa w Krakowie i Nawski dzień na Podlasiu), przeniesiony został przez Kościół katolicki na dzień 2-gi listopada w jesieni”. (Zygmunt Gloger, Rok Polski w życiu, tradycji i pieśni, Warszawa 1900).

Kultywowanie polskiej tradycji to jeden z elementów edukacji regionalnej, która zaczyna się w przedszkolu. Można zabrać dzieci na jesienny spacer i połączyć to wyjście z odwiedzeniem cmentarza, jak zrobiła to 2 listopada 2015 r. pani Ewa Słania nauczycielka Szkoły Podstawowej w Marcyporębie czy 3 listopada 2015 r. ks. diakon z uczniami z Gimnazjum w Brzeźnicy.

Dzień Zaduszny

Lubię więc dzień ten Zaduszny, stary,
Co innym myśli zasmuca;
On mi złociste promienie wiary
Na pomrok życia tu rzuca.

Gdy bladą twarzą padłszy na ziemi,
Na ziemi zżółkłej, wilgotnej,
Cichą rozmowę wiodę z zmarłymi,
Głosem modlitwy samotnej.
 
Z poezyi Emilii Lei - Dzień Zaduszny