Dr Rodak na temat kazań ks. Zdziewojskiego

b_280_210_16777215_01_images_DSC07847.JPGWieczorem w piątek 8 października 2021 r. odbył się wieczór autorski z udziałem dra Jana Rodaka, edytora i tłumacza XVII-wiecznych kazań ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku. Ksiądz Zdziewojski był kapłanem, którego dzieło życia nie straciło na aktualności. Wręcz przeciwnie, jego spuścizna jest darem, z której mogą czerpać pokolenia. Przypominanie wszystkiego, czego dokonał i jak żył jest warte promowania. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie.  

 

W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica Jadwiga Kozioł, ks. Proboszcz Parafii w Tłuczani Stanisław Pitek, Sołtys Tłuczani i Radny Rady Gminy Brzeźnica Andrzej Jaskiernia, Członek Społecznego Komitetu Ratowania Kościółka w Tłuczani Władysław Witek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcyporębie Krystyna Korus wraz z Panią nauczycielką Ewą Słanią, Panie nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tłuczani, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy Grzegorz Wojtas, mieszkańcy gminy Brzeźnica, goście z Krakowa.

Książka pt. „Kazania Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku tom II. Kazania pisarzowickie część 1: 1643-1646” została wydana przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Pisarzowicach, przy wsparciu Burmistrza Gminy Wilamowice Mariana Treli. Pisarzowice są częścią gminy Wilamowice. Proboszczem parafii pw. św. Marcina w Pisarzowicach jest ks. kanonik Janusz Gacek –rodak z gminy Brzeźnica. Historia zatoczyła dziejowe koło. Nieodkryte dotąd kazania przetrwały w rękopisie w archiwum parafii w Pisarzowicach. Teksty ks. Zdziewojskiego ujrzały światło dzienne. Kazania są dostępne, przetłumaczone z łaciny, opatrzone przypisami i naukowym komentarzem. Treść podąża w rytmie roku liturgicznego od święta św. Szczepana Męczennika do Niedzieli Białej po Wielkanocy – współcześnie obchodzonej jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wielu z uczestników  spotkania otrzymało egzemplarze książki. Publikacje są dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece i w innych bibliotekach. Dziękuję dr. Janowi Rodakowi za wykład oraz prezentację kolekcji XIX-wiecznych wydań książek Adama Gorczyńskiego i Aleksandra Wybranowskiego.Wszystkim  dziękuję za wzięcie udziału. Prezentowane poniżej zdjęcia wykonała Pani Ewa Gajewska.  
Dziękuję, Wiesława Jarguz

 

Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos rozmawia z doktorem Janem Rodakiem

Publiczność podczas wieczoru autorskiego z doktorem Janem Rodakiem edytorem kazań księdza Zdziewojskiego

Laptop, książki, archiwalne dokumenty, zbiór materiałów doktora Jana Rodaka doktora

 Egzemplarze książek z XIX wieku autorstwa Adama Gorczyńskiego i Aleksandra Wybranowskiego

Egzemplarze Kazań ks. Grzegorza Zdziewojskiego