Ks. Grzegorz Jan Zdziewojski kandydat na ołtarze

b_280_276_16777215_01_images_Ks._Zdziewojski.JPGW dniu 10 marca 2016 r. w 407 rocznicę  urodzin i chrztu księdza dr Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku (1609- około 1685) dr Jan Rodak przedstawił w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy biografię tego świątobliwego kapłana. Był wybitnym kaznodzieją kontrreformacyjnego kościoła katolickiego, miłosiernym dobroczyńcą uczniów i studentów oraz opiekunem ubogich i  chorych, a także współfundatorem kościołów m.in. „na nawsiu” w Tłuczani. Duża wiedza dr. Jana Rodaka i osobiste zaangażowanie w szerzenie kultu ks. Zdziewojskiego sprawiły, że przekaz był bardzo wiarygodny i trafił do publiczności.


Parafia Tłuczań znalazła się w latach 1662-1664 na drodze duszpasterskiej działalności ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego. W krótkim czasie ufundował we wsi drewniany kościółek i przywrócił życie religijne, zaprowadził metryki kościelne i reaktywował działalność szkoły parafialnej dla dzieci.  Bogata biografia ks. Zdziewojskiego i dobro które uczynił z czasem pokrył mrok niepamięci. Po przeszło trzech wiekach od męczeńskiej śmierci ks. Zdziewojski - „Niewolnik Maryi” i wielki czciciel kultu św. Jana Kantego - powraca ze swoim słowem i przykładem życia. Wiele w tym zasługi dr. Jana Rodaka, który opracował zbiór kazań ks. Zdziewojskiego, bada materiały źródłowe z nim związane i współpracuje od przeszło dwudziestu lat z instytucjami i parafiami, gdzie pracował świątobliwy kapłan, m.in. z  rodzinnym Łaskiem (ziemia sieradzka), Pisarzowicami, Wilamowicami, Kętami.

Jesienią 2016 r. ukaże się książka autorstwa dr. Jana Rodaka o ks. Grzegorzu Janie Zdziewojskim w kontekście jego działalności na terenie parafii Tłuczań. Dr Jan Rodak jest już autorem wielu publikacji  dotyczących ks. Zdziewojskiego. Oczekujemy tej książki i chętnie włączymy się w jej promocję. Kościólek w Tłuczani cudem przetrwał do naszych czasów i ostał się jako jedyny z fundacji ks. Zdziewojskiego.  W ratowaniu świątyni ma swój udział samorząd gminy Brzeźnica, o czym w końcowej części spotkania wspomniał Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos. 

Wyrażamy podziękowanie dr. Janowi Rodakowi za bogaty w treści wykład, który był ilustrowany autentycznymi drukami z epoki ks. Zdziewojskiego oraz dużą ilością skanów. Wrażenie zrobiły zdjęcia metryk z XVII i XVI w., które założył dla Akademii Krakowskiej ks. Zdziewojski. Dzięki jego pracy Uniwersytet Jagielloński może się dzisiaj szczycić dokumentami, jakich nie mają inne najstarsze uczelnie na świecie.

Dodatkową nie lada gratką dla zainteresowanych była możliwość zobaczenia na wystawie  starodruków w tym pierwszych wydań dzieł Adama Gorczyńskiego – romantyka z Brzeźnicy, Aleksandra Wybranowskiego rodem z Kossowej, dr. Józefa Putka z Choczni. Wyjątkowa kolekcja to bibliofilska pasja dr. Jana Rodaka naukowca i historyka literatury staropolskiej.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przybyli na spotkanie w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy. Wyrażam przekonanie, że okres Wielkiego Postu i trwający Rok Miłosierdzia jest szczególnym czasem na szerzenie kultu ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego. Jego biografia i postawa życiowa są jak najbardziej aktualne na nasze czasy, zarówno dla świeckich jak i duchownych, dla podwładnych i rządzących.

Wieczór poświęcony ks. Grzegorzowi Janowi Zdziewojskiemu zaszczycili swoją obecnością: ks. kanonik Jan Giądła proboszcz parafii św. Marcina w Marcyporębie; Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos; Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica Jadwiga Kozioł; radni Rady Gminy Brzeźnica Adam Kutermak i Mateusz Wełna Kozioł z Łączan, Krzysztof Wyroba z Paszkówki; radna Rady Powiatu Wadowickiego Mirosława Zybek z Brzeźnicy; architekt Beata Lenda – autorka projektów renowacji kościółka w Tłuczani;  dyrektorzy szkół: Anna Lang i Agnieszka Błach z Brzeźnicy, Krystyna Korus z Marcyporęby; nauczyciel Ewa Słania; prezes Stowarzyszenia „Nowoczesna Gospodyni” Lucyna Przystał; prezes PUKS „Pobiedr” Wiesław Jaskuła; pracownicy Urzędu Gminy Brzeźnicy, zastępca kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy Maria Leśniak wraz z główną księgową Zofią Maj.     

Podziękowania kieruję do nauczycieli gimnazjum w Brzeźnicy Marzeny Woźniak i Zenona Piotrowskiego za obecność z delegacją uczniów.

Szczególne słowa uznania za współorganizację spotkania przesyłam dla Teresy i Tadeusza Paździorów aktywnie działających w Społecznym Komitecie Ratowania Kościółka w Tłuczani oraz dla sołtysa wsi Tłuczań Andrzeja Jaskierni.

Pozdrawiam wszystkich gości i serdecznie dziękuję mieszkańcom: Brzeźnicy, Nowych Dworów w tym Owsianki, Kossowej, Łączan, Marcyporęby, Paszkowki, Tłuczani, Wyźrału za wzięcie udziału w spotkaniu i zapraszam na kolejne. Dziękuję za obecność dziennikarce Edycie Łepkowskiej z „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”.

Na zakończenie dodam, korzystając z wiadomości przedstawionych w czasie wykładu, że ks. Grzegorz Jan Zdziewojski  dzięki swojej twórczości i przywiązaniu do ziemi rodzinnej jest ojcem literatury regionalistycznej, obok Jana Kochanowskiego ojca poezji polskiej i Mikołaja Reja ojca literatury narodowej-polskiej.

                                                                                                                                                                                                           Wiesława Jarguz