Przydrożny krzyż na starym miejscu w Kopytówce

b_300_200_16777215_01_images_Krzyz.JPGNa cześć i chwałę Bogu… w 1920 r. Andrzej Medoń
z Kopytówki ufundował obok swojego domu krzyż przy drodze prowadzącej do dworu
w Kopytówce. Po latach
w 2016 r. w tym samym miejscu  Dorota i Józef Kucharczykowie
z Kopytówki wspólnie
z Janem Żmudą i jego synem Mariuszem rodem z Marcyporęby  postawili nowy krzyż.

Tradycja poświęconego miejsca została uszanowana i jest kontynuowana z nadzieją, że przetrwa na dalsze lata. 

Poprzedni krzyż był dziełem ludowego rzeźbiarza Józefa Kuciary (1863-1941) rodem z Marcyporęby, przysiółek Bachorowice. Jeszcze w 1971 r. na krzyżu była drewniana rzeźba Chrystusa, co zanotował ks. Kazimierz Wyrwa – kiedy jako kleryk inwentaryzował kapliczki na terenie parafii Marcyporęba. Figura podzieliła los wielu innych z przydrożnych kapliczek i została skradziona.

Współcześnie upływ czasu i warunki atmosferyczne zniszczyły drzewo krzyża. Została zachowana pionowa belka z płaskorzeźbami, która znajdzie swoje miejsce w izbie regionalnej na terenie gminy Brzeźnica. 

Postawiony 18 lutego 2016 r. krzyż wykonał Jan Żmuda z synem Mariuszem w swoim warsztacie stolarskim w Marcyporębie. Fundację zrealizowali przy wsparciu i z inicjatywy teściów Mariusza - Doroty i Józefa Kucharczyków z Kopytówki właścicieli posesji, gdzie od niemal 100 lat stał krzyż.

Działanie jest przykładem troski o dziedzictwo tradycji pozostawionej nam przez przodków. Z kolei opis i relacja fotograficzna jest kontynuacją rozpoczętej przed laty pracy, której owocem było wydanie w 2010 r. książki pt. „Kapliczki bliskie sercu: gmina Brzeźnica, gmina Divina”.

Warto jeszcze dodać, że Kopytówka to szczególna wieś, bowiem niedaleko od nowego krzyża stoją kapliczki upamiętniające przekazanie w 1641 r. obrazu Matki Bożej z drewnianego dworu w Kopytówce do klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Poświęcenia nowego krzyża dokona ks. Jan Giądła proboszcz parafii w Marcyporębie  na początku maja 2016 r. w dniu kiedy odbywać będzie się  Mszy św. przy kapliczce w Kopytówce. 

Zachęcam mieszkańców do dzielenia historią i współczesnością związaną z kapliczkami na terenie gminy Brzeźnica. 
                                                                                                                                                                                                           Wiesława Jarguz