Wykład i książka na temat kościółka w Tłuczani
Tłuczań jako pierwsza
w gminie Brzeźnica doczekała się monograficznego opracowania na temat swojego kościółka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W piątek 18 listopada 2016 r.
w Spichlerzu Książki
w Brzeźnicy autor dr Jan Rodak wygłosił tematyczny wykład dotyczący historii kościółka i parafii w oparciu o przebadane materiały źródłowe.
Historyk od lat prowadzi badania i opracowuje publikacje w tym poświęcone ks. Grzegorzowi Janowi Zdziewojskiemu z Łasku. Świątobliwy kaznodzieja był fundatorem czterech kościołów, z których do naszych czasów przetrwał tylko ten w Tłuczani na nawsiu – „w sercu osady”, wzniesiony w 1664 r. dzięki hojności Franciszka herbu Biberstein Starowiejskiego – dziedzica dóbr tłuczańskich.
Wykład w Brzeźnicy połączony był z promocją nowo wydanej książki z inicjatywy Społecznego Komitetu Ratowania Kościółka w Tłuczani przez Wydawnictwo „scriptum”. Publikacja jest współfinansowana z dotacji z budżetu Gminy Brzeźnica i z budżetu Starostwa Powiatowego w Wadowicach.
W piątkowy wieczór do Spichlerza Książki przybyli księża proboszczowie: ks. Janusz Gacek z Pisarzowic (gdzie zachował się zbiór XVII-wiecznych kazań ks. Zdziewojskiego), ks. Jan Giądła z Marcyporęby, ks. Marek Holota z Paszkówki, ks. Stanisław Pitek z Tłuczani.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością i podzieli się merytorycznymi informacjami: Beata Lenda – architekt prac renowacyjnych w kościółku w Tłuczani oraz Marek Sawicki konserwator dzieł sztuki, który czuwa nad dziedzictwem kulturowym i przywracaniem świątyni jej dawnego kunsztu artystycznego.
W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica Jadwiga Kozioł, Skarbnik Gminy Brzeźnica Ewa Meres, Radni Rady Powiatu Wadowickiego: Józef Łasak, Mirosława Zybek, Franciszek Żmuda, Radni Rady Gminy Brzeźnica: Barbara Ewiak z Brzeźnicy, Adam Kutermak z Łączan, Mateusz Wełna-Kozioł z Łączan, sołtys Tuczani - Andrzej Jaskiernia, sołtys Wyźrału – Lucyna Przystał, sołtys Kossowej - Marek Janus, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy Grzegorz Wojtas, dyrektorzy szkół: ZSP Gimnazjum w Brzeźnicy- Anna Lang, zastępca ds. SP Agnieszka Błach, z SP Marcyporęba -Krystyna Korus, z SP Sosnowice – Elżbieta Kosek, młodzież z Gimnazjum im. Adama Gorczyńskiego w Brzeźnicy wraz z nauczycielami: Marzeną Woźniak, Moniką Jaskierny, Zenonem Piotrowskim, nauczyciel SP Tłuczań - Aleksandra Góralczyk, nauczyciel SP Marcyporęba Ewa Słania, redaktor Edyta Łepkowska z Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej, mieszkańcy gminy Brzeźnica i goście z bliskiej i dalszej okolicy.
Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu, a dr. Janowi Rodakowi za ciekawy i inspirujący wykład, który przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat bogatej historii Tłuczani i jej dawnego znaczenia na skalę całego regionu.
Po wykładzie słowa podziękowania dr. Rodakowi złożyli: Bogusław Antos Wójt Gminy Brzeźnica, Teresa Paździor Przewodnicząca Społecznego Komitetu Ratowania kościółka w Tłuczani wraz z sołtysem wsi Andrzejem Jaskiernią. Niespodzianką była muzyczna dedykacja dla autora, którą na skrzypeczkach zagrała Ania z parafii w Marcyporębie. Obecni na spotkaniu mogli nabyć nową książkę pt. „Kościółek pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny Maryi w Tłuczani” i pozyskać dedykację od autora.
Święto Matki Boskiej Tłuczańskiej i cudowny wizerunek królujący w kościółku był od II połowy XVII w. przedmiotem kultu wiernych. Do Tłuczani pielgrzymowały rzesze pątników. Przeniesienie cudownego obrazu do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Apostoła w Tłuczani i pożar świątyni w 1943 r. sprawiły, że kościółek na nawsiu opustoszał, a tradycja i ks. Zdziewojski odeszli w zapomnienie. W latach 70 XX w. były pomysły, aby niszczejący kościółek przenieść do Stanisławia Górnego. Na jego straży stanęły już wcześniej dzielne mieszkanki Tłuczani - Maria Pytel i Genowefa Augustyniak, które skutecznie interweniowały w 1966 r. u ówczesnego biskupa Karola Wojtyły.
W XXI w. społeczna inicjatywa ludzi i dobrodziejów zapisuje nowe karty w historii. Powraca pamięć o ks. Grzegorzu Janie Zdziewojskim, a kościółek pięknieje, bo sukcesywnie postępują prace renowacyjne.
Tekst i zdjęcia: Wiesława Jarguz
RELACJA NA STRONIE BESKIDZKA24
WIĘCEJ NA TEMAT TŁUCZANI I KOŚCIÓŁKA