Festiwal Książki Doliny Karpia - dzień drugi
Spotkanie w dniu 24 kwietnia 2018 r. zainaugurowano promocją nowych publikacji oraz prezentacją na temat akwakultury na terenie gminy Brzeźnica, gdzie stare i nowe zdjęcia pokazały bogactwo wodnych zasobów przyrodniczych. Udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnowicach wraz z nauczycielami oraz dorośli w tym goście honorowi.
Senior Władysław Kutermak z Łączan, zaprezentował część swojej bogatej kolekcji dokumentów archiwalnych dotyczących historii flisactwa i żeglugi. Zawodowo pracował jako milicjant, ale historia odległych czasów zawsze go interesowała. Wielu flisaków powierzyło mu swoje pamiątki i dzisiaj ma wiele oryginalnych dokumentów.
Z promocją nowo wydanej książki historycznej związana była prelekcja dr Dawida Golika z IPN Kraków, który jest autorem rozdziału: Zbrojne podziemie niepodległościowe w Brzeźnicy i okolicach 1944-1949, opublikowanego w nowo wydanej książce pt. II wojna światowa w gminie Brzeźnica i okolicy. Historyk doskonale dostosował przekaz do odbiorów i nakreślił ogólny obraz wojny, zadania i misję Armii Krajowej, trudną powojenną rzeczywistość i dylematy życiowych wyborów, z którymi zmagali się ludzie.
O wojennej katastrofie amerykańskiego samolotu we wrześniu 1944 r. na granicy Tłuczani, Wyźrału i Zygodowic opowiedziała Teresa Paździor. Obok amerykańskich lotników śmierć poniosła wtedy także jej ciocia Maria Cichoń. Historię tę autorka opisała w/w wymienionej książce. Pani Teresa z sentymentem przywołała również wspomnienia swojej mamy na temat majora Władysława Wśniowskiego, który prowadził na ziemi wadowickiej tajne nauczanie w okresie okupacji.
Wydarzenie w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy zorganizowano w ramach projektu pn. „Festiwal Książki w Dolinie Karpia, obejmujący wydanie publikacji oraz cykl spotkań prezentujących dziedzictwo rybołówstwa i akwakultury w kontekście historyczno-kulturalnym", realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy.
Dziękuję wszystkim którzy wzięli udział w wydarzeniu: gościom honorowym, którzy zaciekawili historią, Wójtowi Gminy Brzeźnica Bogusławowi Antosowi, dyrekcji SP w Sosnowicach, nauczycielom: Agnieszka Wolska, Magdalena Gajek, Przemysław Opyrchał, Zenon Piotrowski. Uczniowie wiedzą, że mogą wrócić do Spichlerza Książki w Brzeźnicy z rodzicami, aby zdobyć książki na temat historii lokalnej.
Zapraszam na kolejne spotkania. Po zakończeniu cyklu przedpołudniowych spotkań odbędzie się wieczór promocyjny.
Wiesława Jarguz
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej
w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.