Festiwal Książki Doliny Karpia – dzień piąty
W piątek 27 kwietnia
2018 r. na spotkanie do Spichlerza Książki w Brzeźnicy przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy wraz z dyrektor Agnieszką Błach i nauczycielami. Młode pokolenie mogło posłuchać wspomnień seniorek Mirosławy Wadowskiej i Marii Sikory. Wprowadzeniem w kolejne spotkanie była prezentacja na temat akwakultury gminy Brzeźnica, rybactwa, tradycji flisackich, konspiracji wśród wodniaków.
Promocja publikacji „Gmina Brzeźnica: album starej fotografii” oraz
„II wojna światowa w gminie Brzeźnica i okolicy” odbyła się poprzez przedstawienie wybranych zagadnień ujętych w nowo wydanych książkach. O nakładzie pracy związanej z opracowaniem i zgromadzeniem skanów zdjęć powiedział Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos.
W bardzo przystępnej dla uczniów formie wspomnieniami podzieliła się Mirosława Wadowska, która dzieciństwo podczas okupacji przeżyła w Brzeźnicy. Jej rodzina została szczególnie doświadczona. Ojciec Leopold Łukowski był przed wybuchem wojny komendantem Posterunku Policji Państwowej w Brzeźnicy. Podczas ewakuacji w stronę wschodniej granicy został aresztowany i wywieziony jak tysiące polskich oficerów do Związku Radzieckiego. Do 1990 r. rodzina nie miała potwierdzenia co się z nim stało. Został bestialsko zamordowany w Miednoje. Jego córka Mirosława Wadowska należy do Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Zapisywanie i przywoływanie historii bardzo jej leży na sercu. Była jedną z tych osób, które od lat wspierały zamysł opracowania i wydania książek, które właśnie się ukazały. Dziękujemy.
Dużo wkładu w ocalenie historii lokalnej, a przez to i historii Polski wniosła Maria Sikora, która pochodzi z Brzeźnicy i jej rodzinny dom był obok bazy obozu pracy Służby Budowlanej Baudienst w Brzeźnicy. Zapomniane wydarzenia przypomniała w 2012 r., udzieliła do tej pory kilkunastu lub więcej wywiadów. Odnaleźli się jeszcze żyjący świadkowie, udostępnili zdjęcia, są spisane i nagrane relacje. Tutaj podziękowania za wsparcie należą się Jackowi Dyrladze z „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”. Dziennikarz zamieścił reportaż, uwierzył we wspomnienia seniorki, choć historycy powątpiewali, bo w książkach informacji nie było. Teraz już jest w nowo wydanej publikacji. Zagadnienie będzie dalej badane i opracowywane.
Na spotkaniu obecny był Władysław Bobula z Marcyporęby, którego ojciec Franciszek Bobula został zmobilizowany do wojny obronnej we wrześniu 1939 r. i ślad po nim zaginął. Pomimo licznych poszukiwań do dzisiaj jego los jest nieznany.
Podsumowaniem była prelekcja Justyny Rolińskiej na temat Generalnej Guberni, wojennego terroru, zasięgu terytorialnego gminy Brzeźnica w GG, pacyfikacji Draboża, Lgoty i części Marcyporęba. Na podstawie literatury w tym afiszy śmierci i dokumentów zachowanych w IPN przybliżyła trudny temat osobowych i materialnych strat wojennych. Więcej na ten temat można będzie przeczytać w wydanej książce.
Obecni na spotkaniu dorośli mogą już przez majowy weekend czytać i oglądać nowe publikacje, bo są ich własnością. Album starej fotografii zachwyca obrazami sprzed lat. Przypomina ludzi, wydarzenia i miejsca. Daje świadectwo przemian jakie zaszły. Warto go mieć, ale trafi przede wszystkim do tych osób, które udostępniły do zeskanowania zdjęcia, bo nakład jest ograniczony.
Dziękuję wszystkich za udział w spotkaniu w tym dziennikarce Edycie Łepkowskiej z ,,Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej" i Adamowi Rolińskiemu z Wydawnictwa Księgarnia Akademicka w Krakowie. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu pn. „Festiwal Książki w Dolinie Karpia, obejmujący wydanie publikacji oraz cykl spotkań prezentujących dziedzictwo rybołówstwa i akwakultury w kontekście historyczno-kulturalnym”.
Na zakończenie można było skosztować m.in. potraw z karpia zatorskiego - produktu tradycyjnego Doliny Karpia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej
w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Celem operacji jest integracja społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej i dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury poprzez udział w spotkaniach w ramach Festiwalu Książki Doliny Karpia i lekturę nowych publikacji do czasu złożenia wniosku o płatność końcową.