Festiwal Książki Doliny Karpia – dzień szósty
W sobotę 28 kwietnia
2018 r. odbyło się w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy spotkanie w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy, poprzez który instytucja realizuje lokalną strategię rozwoju Doliny Karpia. Promocja dziedzictwa kulturowego w tym akwakultury i wydarzeń historycznych oraz integracja społeczeństwa była celem spotkania. W wydarzeniu udział wzięli harcerze z 51 Drużyny Harcerskiej „Wędrownicy” z Brzeźnicy, harcmistrze Małgorzata i Zbigniew Herzykowie oraz dorośli. Gośćmi honorowymi byli: świadkowie historii Mirosława Wadowska i Maria Sikora, Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, dr Piotr Sadowski - historyk i geograf.
W sobotnie przedpołudnie na spotkanie przybył radny Rady Powiatu Wadowickiego Józef Łasak, nauczyciel i regionalista, redaktor czasopisma „Carolus”. Dziękuję wszystkim, którzy byli w tym osobom, które udostępniły archiwalne fotografie. Pamiątkowe zdjęcia do zeskanowania pożyczyli mieszkańcy oraz rodacy z różnych zakątków Polski.
Podczas spotkania nadwiślańskie położenie gminy zaakcentowane było nie tylko w pierwszej części spotkania, która obejmowała prezentację na temat akwakultury, rybactwa, historii flisactwa, ale także podczas wykładu dotyczącego działań frontowych w styczniu 1945 r.
Dr Piotr Sadowski – historyk i geograf, specjalista z dziedziny militariów i fortyfikacji przedstawił działania wojenne podczas kampanii wrześniowej 1939 r. w rejonie Brzeźnicy. Następnie swoje przeżycia i dzieciństwo z czasów wojny wspominały seniorki: Mirosława Wadowska i Maria Sikora. Podsumowaniem był wykład dr. Sadowskiego na temat starcia wojsk radzieckich z niemieckimi w styczniu 1945 r. Przystępny przekaz zilustrowany był mapami z terenu gminy Brzeźnica z widocznymi liniami schronów i okopów.
Wszyscy dorośli obecni na spotkaniu mogli otrzymać wydane w ramach projektu publikacje, bo był to szósty z kolei dzień promocji nowych książek: „Gmina Brzeźnica: album starej fotografii”, „II wojna światowa w gminie Brzeźnica i okolicy”. Dr Piotr Sadowski publicznie docenił gminne przedsięwzięcie wydawnicze, dotyczące lokalnej kultury i historii. Co więcej podkreślił, że do tej pory nie spotkał się z publikacją, opisującą czasy II wojny światowej w gminnie wiejskiej, gdzie byłby razem zebrane: artykuły doktorów historii, szkice i komunikaty historyków i regionalistów, wspomnienia świadków historii. Obszerny temat wymaga dalszego opracowywania, a lektura zapewne zainspiruje innych, żeby dopisać dalszą część.
Jak na każdym z wcześniejszych spotkań można było zdegustować potrawy z ryb i produkty lokalne. Bardzo dziękuję za wzięcie udziału w wydarzeniu.
Wiesława Jarguz
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej
w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Celem operacji jest integracja społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej i dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury poprzez udział w spotkaniach w ramach Festiwalu Książki Doliny Karpia i lekturę nowych publikacji do czasu złożenia wniosku o płatność końcową.