Album starej fotografii i książka na temat II wojny światowej w gminie Brzeźnica
Zapraszamy po publikacje w pierwszej kolejności osoby, które wniosły wkład w ich powstanie. Książek nie starczy dla wszystkich mieszkańców, dlatego zachęcamy tych, którzy je otrzymają, aby wypożyczyli innym i w ten sposób literatura będzie czynnikiem integrującym. Dzielmy się historią. Dalej można udostępniać do zeskanowania archiwalne fotografie z rodzinnych albumów. Zapraszamy do Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzeźnicy.
W ciągu tygodnia od 23 do 28 kwietnia 2018 r. odbyło się w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy sześć spotkań w ramach Festiwalu Książki Doliny Karpia. Na każdym przybliżono wiadomości na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego w tym tradycji flisackich i akwakultury. Nie tylko pokazywano stawy, ale można było w ramach cateringu skosztować produktów z ryb i innych potraw lokalnych. Dorośli uczestnicy spotkań mogli otrzymać bezpłatnie nowo wydane publikacje. W każdym dniu było inne grono gości honorowych: seniorów i współautorów.
O wojennych doświadczeniach z dzieciństwa kolejno opowiadali: dr Danuta Reśko, Czesław Wójcik, Stanisław Ochman, Władysław Kutermak, Amalia Panek, ojciec Józef Antos Jezuita, Mirosława Wadowska, Maria Sikora. Wojna w relacji ludzi, którzy jej doświadczyli jest przekazem bardzo wartościowym, jako źródło historyczne. Podkreślił ten atut książki szczególnie prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk jeden z trzech recenzentów publikacji.
Treści opublikowane w książce przybliżyli i promowali jej współautorzy, w tym zawodowi historycy: dr Dawid Golik, dr Piotr Sadowski; historycy i regionaliści: Wiesław Czubaj, Wiesława Jarguz, Joanna Marchewka, Halina Midur, Teresa Paździor, Justyna Rolińska.
W każdym dniu do Spichlerza Książki w Brzeźnicy przyjeżdżali uczniowie z innej szkoły z terenu gminy Brzeźnica i tak zaproszenie przyjęły: SP w Marcyporębie, SP w Sosnowicach, SP w Tłuczani, SP w Paszkówce, ZSP w Brzeźnicy, DH „Wędrownicy” z Brzeźnicy. Ponadto udział wzięli seniorzy z Domu Seniora w Marcyporębie. Uczniowie, którzy brali udział w spotkaniach mogą wrócić do Spichlerza Książki z rodzicami i otrzymać bezpłatnie wydane książki.
Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkań. Kieruję serdeczne podziękowania do osób, które przyczyniły się do powstania nowych publikacji i realizacji projektu.
Publikacje pt. : „Gmina Brzeźnica: album starej fotografii” oraz „II wojna światowa w gminie Brzeźnica i okolicy” zostały wydane pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa. Całe przedsięwzięcie jest realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy w ramach projektu pn. „Festiwal Książki w Dolinie Karpia, obejmujący wydanie publikacji oraz cykl spotkań prezentujących dziedzictwo rybołówstwa i akwakultury w kontekście historyczno-kulturalnym".
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Celem operacji jest integracja społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej i dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury poprzez udział w spotkaniach w ramach Festiwalu Książki Doliny Karpia i lekturę nowych publikacji
do czasu złożenia wniosku o płatność końcową.