Kolęda ks. Zdziewojskiego trafiła w dobre ręce
Styczeń to czas kolędy. Idąc po śladach tradycji historyk literatury dr Jan Rodak i ks. prałat Michał Boguta odwiedzili 14 stycznia
2020 r. gminę Brzeźnica. Od lat przypominają i odkrywają postać świątobliwego ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego – kaznodziei kościoła reformacyjnego, filantropa, fundatora kościołów m.in. na Nowsiu w Tłuczani. Ostatnie spotkanie autorskie z dr. Janem Rodakiem w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy zaowocowało nawiązaniem współpracy ze Szkołą Podstawową im. św. Jana Pawła II w Marcyporębie.
Dyrektor Krystyna Korus wraz z nauczycielką Ewą Słanią i dziećmi z klasy „0” wysłali kartkę bożonarodzeniową do dra Jana Rodaka. Była to dla historyka zaskakująca i bardzo miła niespodzianka. W dowód wdzięczności i sympatii razem z ks. prałatem Michałem Bogutą postanowili poznać społeczność Szkoły w Marcyporębie. Z okazji tej wizyty wydrukowali w formie reprintu obrazek z tekstem polskim i łacińskim kolędy „Żłóbek Narodzenia Pana” z 1641 r. autorstwa ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego.
Utwór napisany regularnym ośmiozgłoskowcem był dedykowany przyjacielowi Stanisławowi Osędowskiemu – profesorowi Akademii Krakowskiej. Istnieją naukowe hipotezy, że utwór Zdziewojskiego zainspirował anonimowego autora do napisania kolędy „Jezus Malusieńki”. Wydany współcześnie czterostronicowy druk wzbogacono o obraz ze zdjęciem ks. Zdziewojskiego i modlitwę w intencji jego beatyfikacji. Każdy z uczniów Szkoły Podstawowej w Marcyporębie otrzymał taki obrazek, a jako pierwsze dzieci z klasy „0”.
Po odwiedzinach w Szkole goście wstąpili do Urzędu Gminy w Brzeźnicy, gdzie spotkali się z Wójtem Bogusławem Antosem oraz pracownikami samorządowymi. Ks. Grzegorz Jan Zdziewojski był dobroczyńcą wielu lokalnych społeczności, a cud po jego śmierci potwierdził, że był to kapłan wyjątkowy. Potrzeba wielu orędowników, aby wiadomości o jego życiu mogły zaistnieć w świadomości społecznej.