Wiersze Marii Bednarz w tomiku poezji
We wrześniu 2020 r. wydany został tomik poezji Marii Bednarz. Poetka mieszka w Sosnowicach na terenie gminy Brzeźnica. Wiersze i inne utwory tworzy od przeszło siedemdziesięciu lat. Należy do stowarzyszeń twórców ludowych. Jej poezja jest zakorzeniona w krajobrazie i dziedzictwie polskiej wsi. Wydanie publikacji było częścią projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Poezja Marii Bednarz pt. „Wiersze wybrane” została wydana pod patronatem honorowym Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa.
Promocja poezji ludowej była wydarzeniem, w ramach którego zorganizowano cykl spotkań. Formę i przebieg dostosowano do obowiązujących obostrzeń epidemicznych. We wrześniu 2020 r. w spotkaniach z poezją ludową Marii Bednarz w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy uczestniczyli oddzielnie dorośli i uczniowie. Ogółem odbyło się kilka spotkań, każde w inny dzień. Uczestnicy otrzymali bezpłatnie wydany tom poezji. Jak na Dolinę Karpia przystało w formie cateringu na wynos przygotowano potrawy z ryb. Wydane wiersze można wypożyczyć w bibliotekach. Ponadto będzie jeszcze szansa nabyć publikację na własność. Poprzez wiersze promowane jest dziedzictwo kulturowe regionu Doliny Karpia. Na spotkaniach autorskich zarówno poetka, jak i goście czytali wiersze. Maria Bednarz opowiadała o dawnych zwyczajach, przytoczyła spisane przez siebie legendy. Jedną z nich jest podanie ludowe o sosnowickim kościółku i Matce Bożej Sosnowickiej, która tam króluje. Należy podkreślić, że Maria Bednarz przez ponad pięćdziesiąt lat społecznie opiekowała się tą świątynią. Dbała o wygląd obiektu, przyjmowała wycieczki, opowiadała o zabytkowym wnętrzu kościółka.
Tomik poezji Marii Bednarz został zilustrowany zdjęciami obrazów i dzieł sztuki twórców, których wystawy były prezentowane w Spichlerzu Książki w Brzeźnicy. Wybrane do publikacji sześćdziesiąt trzy wiersze z różnych okresów twórczości, ułożono tematycznie w rozdziałach: Moje wiersze; Droga do nieba; Rezurekcyjne dzwony; Majowa nuta; Urodzajne pola; Nad wodą; Najświętsza Maryja; Figura przy drodze; Jesienne strofy; Zaduma za zmarłych; Zimowe słońce, Ojczyzna. Zacytowano fragment recenzji literackiej na temat wierszy Marii Bednarz, autorstwa dr Edyty Gracz-Chmury. Opublikowano rekomendację polonistki Ewy Czaickiej, która poleca wiersze poetki. Zamieszczona została notka biograficzna o Marii Bednarz, zdjęcia poetki z równych okresów, wybrane dyplomy i podziękowania, które otrzymała.
Publikacja ukazała się w ramach projektu zrealizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy.
O estetykę wydania zadbała wybrana przez zleceniodawcę firma: Drukarnia i Wydawnictwo Grafikon. Dziękujemy wszystkim, którym zależało na tym, aby poezja Marii Bednarz została wydana i zaprezentowana w książce. Podziękowanie kierujemy do uczestników spotkań autorskich. Szczególnie serdecznie pozdrawiamy autorkę Marię Bednarz i jej najbliższych, dzięki wsparciu których przedsięwzięcie zostało zrealizowane.
Polecamy sięgnąć po wiersze Marii Bednarz. Pisze, jak sama powiedziała: „...o bólu, radości, szczęściu i trosce”. Wydana publikacja to subtelny melanż, który tworzą wiersze ludowe, poezja religijna, obrazy – oddające piękno przyrody i dziedzictwa kulturowego.
Wiesława Jarguz